Občanská diskuze je volná diskuzní platforma se širokou názorovou škálou. Každý kdo chce něco říct zde může dostat prostor, aby vyjádřil své názory. Původně se název inspiroval názvem politického hnutí „Občanské fórum„, které sloužilo jako platforma nezávislých aktivit. Názory redakce se nemusí ztotožňovat s názory lidí prezentujících své názory. Chcete i Vy být součástí Občanské diskuze? Napište!

 


Jana Yngland Hrušková je česká herečka, zpěvačka, moderátorka a aktivistka. V prezidentských volbách v roce 2018 neúspěšně kandidovala na prezidentku ČR.


 

Co vás vedlo k občanské angažovanosti a aktivismu?

Dříve jsem politiku pouze sledovala z povzdálí. Žila jsem 23 let v zahraničí a tam jsem se také nijak neangažovala. Ale s příchodem ilegálních migrantů jsem si uvědomila, o co všechno můžeme přijít. I když mnozí žádné nebezpečí nevidí, já a miliony dalších lidí jsme tuto hrozbu pochopili a nechceme, aby Evropa ztratila svou tvář.

 

Vy máte i facebookovou stránku. Proč jste se ji rozhodla založit? Setkáváte se tam častěji se svými názorovými odpůrci či sympatizanty?

Tam se setkávám skoro stejnou měrou s odpůrci i sympatizanty. Je to takový mix. A je to pro mě někdy zábavné pozorovat, jak se tam lidé čertí. Stačí tak málo. Alergičtí jsou hlavně na slovo celebrita. To na ně působí jako červený šátek na býka. Dráždí je to a neodpustí si nějaký komentář. A o to vlastně jde. Stránka je pro mě důležitá. Je to takové měřítko.

 

Dráždí je slovo celebrita? Proč? Považujete se za celebritu nebo to používáte právě proto, abyste u lidí vyvolala nějakou reakci?

Ta stránka není moje a admin to tam tak dal. Tak nějak omylem. A teď vidíme, jak lidé reagují. Bylo to tak nějak náhodou.

 

Nedávno jste se vyjádřila ve prospěch LGBT menšiny. Jak na to lidé reagovali? Není to v rozporu s vašimi převážně konzervativními názory?

Já jsem konzervativec pouze v tom, že tu nechci vraždění a znásilňování. Nechci, aby se v ČR dělo to, co se děje v celé západní Evropě. Je to tragické. A možná ještě tragičtější je přístup mnoha lidí. Neuvědomují si to nebezpečí. Naše média dostatečně neinformují o dění a kriminálních činech. Možná by potom více lidí chápalo, co vlastně dělám. V tom, že bude homosexuální pár adoptovat dítě, já žádné nebezpečí nevidím. Jsou to lidé jako my. Také cítí lásku a mnoho z nich má své vlastní děti. Mezi hetero páry jsou také takoví, kteří své děti týrají. A právě takoví ukazují na gaye! Ta předpojatost mě neustále překvapuje. Homosexualita je prezentována jako za časů Adolfa Hitlera. Naše společnost se už přece posunula. Bez problémů tolerujeme svobodné matky. Ještě nedávno to byla velká ostuda. Teď skoro móda. Navíc adoptované děti chodí úřady kontrolovat. Tak takové přepadové kontroly budou častější a je vyřízeno. Ale i u hetero párů. Odsuzování gayů a leseb mi přijde až hysterické. Lidé se do toho vžívají a rozčilují se. Nechápu, proč to mnohé tak dráždí. Odvolávají se na pedofilii, na sexuální praktiky, na šikanu a tak dále. To vše se děje i u heterosexuálních párů. Kolik nevlastních tatínků zneužívá dcerušky dokonce pod dohledem matky. Heteráci nemají gayům vůbec co vyčítat!

 

Já si třeba naopak myslím, že naše média informují víc o těch špatných věcech, co se stanou, než o těch dobrých. Připomínají mi skoro takovou černou kroniku. Vidíte v každém válečném uprchlíkovi bezpečnostní hrozbu nebo jen u některých lidí?

Vidím ji zvláště u těch, kteří zahodili pasy a těch bylo 90 %. To mluví samo za sebe. Lidé migrují do Evropy už dávno, ale mají pasy a povolení a tak dále. Je tu mnoho studentů z Afriky a teď chodím k zubaři ze Sýrie. Ti nově příchozí mi nahánějí strach. Svým chováním a tím, jak využívají naší dobroty. Myslí si o nás, že jsme hlupáci, že jim věříme ty jejich historky. To říkají přímo oni sami.

 

No, to nemůžeme přesně vědět… Jak jste na tom s politickou angažovaností? Jakou stranu či strany podporujete? Zvažujete vstup do nějaké strany?

Podporuji SPD. Právě proto, že tu nechci ilegální migraci. Je to obrovský kšeft. Ale bohužel na to doplácí místní obyvatelstvo. Velmi nebezpečný je politický islám. Už vznikají muslimské politické strany tady u nás, tedy to jsem pouze slyšela. Doufám, že je to pouze hoax. Žádná strana asi není perfektní. Ale co se dá dělat. K volbám jít musíme, jak říká Dominik Feri.

 

SPD podporujete jen kvůli tomuto nebo i kvůli jiným věcem? Zvažujete vstup do SPD? A jak vnímáte NATO a EU?

Nikam vstupovat nechci, jsem moc velká individualistka. To se v partaji nenosí. NATO je krvelačná bestie a EU pouze nová diktatura.

 

Vy jste v posledních prezidentských volbách kandidovala na prezidentku. Jaké to bylo? Co všechno taková kandidatura obnáší? Hodláte do toho jít příště znovu?

Zkušenost to byla velmi příjemná. Odpovídala jsem na otázky, byla v rádiu a internetových televizích. Šlo mi o to, abych co nejhlasitěji řekla svůj názor. Ale protože nemám miliony, neměla jsem šanci. Propaganda je drahá. Tak už asi znovu kandidovat nebudu. Musíte mít tým a tak dále. Je to vysoká hra.

 

Jak vás lidé jako kandidátku vnímali? Myslíte si, že vás brali spíše jen jako takovou kuriozitu, či vás brali vážně?

Přesně jak píšete, někteří vážně, někteří jako kuriozitu. Já to myslela vážně i s tím, že nemám šanci.

 

Myslíte si, že současný systém nahrává i méně majetným lidem, nebo že šanci mají jen lidi, co mají dostatek peněz?

Nůžky mezi lidmi se dále otevírají. Ti bohatí se dívají na ty chudší skrz prsty. Pohrdají jimi. Měl ses líp učit, nemusel bys teď dělat za pár šupů. Ale někdo musí přece sedět za pokladnou v supermarketu. Musíte mít velké štěstí. Do podnikání potřebujete velký balík peněz. Musíte investovat. Tento systém podporuje pouze oligarchy. Viz Babiš. I menší podnikatele ničí EET a další příkazy a zákazy. Pro podnikání tu není to pravé prostředí.

 

Co na vaši kandidaturu a potažmo celé vaše aktivistické působení říká vaše okolí?

Někteří říkali, co to děláš? Co řeknou lidi? Je to blbost a tak dále. Jiní naopak chápali a podporovali. Já jsem samorost. Bavilo mě, jak si s tím veřejnost nevěděla rady.

 

A co na své působení říkáte vy? Je něco, co byste udělala jinak? Jak se vaše půsovení vyvíjelo s postupem času?

Bez peněz nic nenaděláte a vše chce svůj čas. Vše bylo, jak mělo.

 

Je něco, co byste sama sobě zpětně řekla, kdybyste mohla cestovat časem?

Řekla bych si, neopouštěj republiku! Neodcházej!

Leave a Reply

Your email address will not be published.