Občanská diskuze je volná diskuzní platforma se širokou názorovou škálou. Každý kdo chce něco říct zde může dostat prostor, aby vyjádřil své názory. Původně se název inspiroval názvem politického hnutí „Občanské fórum„, které sloužilo jako platforma nezávislých aktivit. Názory redakce se nemusí ztotožňovat s názory lidí prezentujících své názory. Chcete i Vy být součástí Občanské diskuze? Napište!

 

Pozvání k rozhovoru dnes přijal Darrin Stratton. Dobrý den, Darrine.

Dobrý den.

 

Hned v prvé řadě… Mohl byste se nám nějak představit? Kdo je Darrin Stratton? Já se v oblasti mladých angažovaných lidí v oblasti politiky pohybuji dnes a denně, po dobu okolo dvou let, ne-li více a vy na mě působíte jako takový blesk z čistého nebe. Objevil jste se, získal určitou popularitu a jste tu. Tak já se ptám, kdo jste.

No, já jsem člověk, kterej se zajímá o tu politiku pasivně asi rok a půl a teďka aktivně tak půl roku, si myslím. A začalo to vlastně tak, že jsem jako malej, když mi bylo třeba třináct, tak jsem měl nějakou vidinu peněz a takhle a časem jsem začínal zjišťovat, že to není jenom o tom. Že to není jenom o penězích, ale že je to i o dobrém pocitu pomoct těm lidem, konkrétně třeba já kdybych měl podporovat hlavně pracující lidi, který prostě pokud můžou tak ať pracují; studenti třeba co nemůžou pracovat ty bych taky podpořil, to zase ne že když někdo nepracuje že bych ho nepodpořil, ale ty, kteří prostě můžou pracovat -nemají děti, nejsou nemocní a tak- a nepracují a mají podmínky pro to, aby pracovali, tak ty bych nepodpořil. Takže to je takovej můj hlavní důvod proč do tý politiky třeba jít. Těch důvodů je hodně, tento je takový nejmenší, ale asi nejvíc splnitelný z těch mých, protože mám některý docela nesplnitelný, já to řeknu fakt upřímně.

 

Takže jste se vlastně k zájmu o politiku dostal v mládí skrze vidinu peněz a moci, postupem času jste to nějak přehodnotil spíš ke kladu toho, že můžete ovlivňovat veřejné dění. Je to tak?

No, přesně tak, ano.

 

Jak na to reaguje vaše nejbližší okolí? Tj. rodina, spolužáci… Co ti na to říkají?

No, tam to je jakoby všelijaký, protože jsou samozřejmě lidi, kteří mě v tom třeba podpoří, pak jsou lidi, který to nějak nezajímá a jsou lidi kteří mě kritizují. A všechny tyto skupiny mi nevadí, protože ti co mě podporují, to je jedině dobře, to má rád každej. Pak je tu skupina lidi, kterou to nezajímá. Ty se snažím přesvědčit, ale někdy to prostě nejde a pak je tam skupina, která mě nepodporuje a pokud mají důvod, proč mě nepodporují a já si ho vyslechnu, tak ho třeba i aplikuju a snažím se na to brát ohledy a zlepšit se, ale pokud jsou to lidi, co mě prostě nemají rádi, tak ty se snažím neřešit, protože prostě jsou lidi, kteří toho člověka nemají rádi jen od vidění. Ale je i hodně lidí, co mi pomohlo, abych se v tom zlepšil, tak za ty jsem rád.

 

Vy máte i stránku, která volně paroduje vaše počínání. Co na ni říkáte?

Jo, to mám. No… Zpočátku jsem si myslel, že je to docela dobrý nápad a to z prostého důvodu. Reklama zadarmo. Ale ta stránka je takový bulvár, je prostě o ničem. Vytrhují věci z kontextu a přidávají tam úplné blbosti, jako třeba poslední vtípek mám s mandarinkou. Nemůže mi to nic přidat, abych se případně zlepšil, protože ta stránka není od toho, abych si uvědomoval ty chyby, no.

 

Kde vidíte ten podnět pro to, aby taková stránka vůbec vznikla?

Ze začátku to byly moje chyby, který byly hodně… Třeba gramatický chyby, pravopisný a třeba to byly i nesmyslný příspěvky, což jako já beru, mnohokrát jsem se z toho poučil, ale zjistil jsem, že mi to vlastně přidává popularitu a hlavně mi to ukázalo ty chyby, který jsem měl, takže to byl podle mě ten prvotní důvod vzniku. Ty chyby. A pak tam byly další důvody, to podle mě je to, že mě chtějí nějakým způsobem zesměšnit. První příspěvky byly o mých chybách, ty jsem respektoval.  Ale pak postupem času tam dávali docela bulvární příspěvky vytrhávané z kontextu, nebo tam dávali blbosti typu mandarinka, což nemá žádnou souvislost s těma mýma příspěvkama si myslím, no.

 

No a teď tedy chyby už neděláte?

Ale ano, dělám chyby, dělám. Chybuju, ale snažím se napravit. Dříve jsem díky té stránce a díky jiným lidem, samozřejmě, začal vnímat a uvědomovat si svoje chyby, ale ona ta stránka směřovala právě k tomu bulváru, že občas jenom zesměšňují a když udělám nějakou menší chybu, tak to tam taky daj. Ale to už se moc nestává, to už je z bulváru nezachrání.

 

Takže vlastně díky této satirické stránce k vám přišlo nějaké zamyšlení v podobě sebereflexe a z toho jste se poučil a vycházel pak dál?

Ano, ze začátku ano. Ale teď to beru spíš už jen fakt od těch lidí. Oni jsou ten typ lidí, co vrtaj. Hodně těch chyb co jsem udělal jsem si uvědomil a tak jsem je přestal dělat. Sem tam nějakou tu chybu udělám, ale už to není tak strašný, jako to bylo ze začátku, kdy tam bylo těch chyb hodně a taky ta čitelnost těch příspěvků. Dřív jsem napsal příspěvek, co bylo spíš jen takový heslo, ale nebylo to vysvětlený. Teď jsou tam stále chyby, jak by některé moje nápady třeba fungovaly (z hlediska financí a tak), ale už to dává trochu smysl.

 

Setkal jste se někdy s výhrůžkami či nadávkami  a haněním za vaše aktivity?

No, to ani tak ne. Možná jestli znáte tak kapela Totální nasazení mě označuje jako nacistu, přitom já jsem člověk, co u každého podpoří něco, co je dobrý a rozhodně bych u nacizmu nepodpořil ty genocidy, to asi úplně ne. Ale třeba podporuju nějakou tu formu té státní kontroly podniků. Jen ne tak přísně jak to udělali nacisti. Jde o to, že nacizmus je ideologie, která je založená na vybíjení ras, ale ten systém měl někdy hodně dobrých zákonů, který mohly těm lidem i pomoct. Ale jak říkám, tak hlavní úkol té ideologie je vybíjet rasy, což mi nepřijde úplně logický.

 

Všiml jsem si, že částečně přejímáte i názory a postoje od Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). V souvislosti s tímto bych se vás chtěl zeptat, jaký je váš názor třeba na problematiku menšin a rovných práv?

No, to je taková menší „kauza“, ve které jsem zkopíroval -nebo ne zkopíroval- prostě vybral pasáže z těch programových bodů o nepřizpůsobivých občanech který se mi zdály dobrý a přidal nějaké svoje, ale tam jde hlavně o to, že ta strana jako taková mi není úplně sympatická, protože její vedení jaksi podvedlo nějaké lidi na některých kandidátkách co jsem slyšel od některých členů, ale já tam nedával ten zdroj, protože když jsem ho tam nedal, tak s tím lidi souhlasili, ale když jsem ho uvedl, tak změnili názor. A já chtěl vidět, jestli budou souhlasit i když budou vědět, že je tam napsaný, že je to DSSS. Prostě předsudky. A já si myslím, že některý ty body by se daly třeba vzít od nich, protože ta strana celkem umírá a neumí se zmodernizovat.

 

Promiňte, ale nějak mi nejde do hlavy, že bych souhlasil s nějakým názorem a pak hned po tom, co bych zjistil kdo je také zastáncem tohoto názoru od svých názorových priorit odstoupil. Spíš mi více sedí, že bych byl rád, že se někdo snaží prosadit to samé, co považuji já za správné. Možná bych měl do jisté míry nějaké pochybnosti vůči té straně, která to chce prosazovat, ale to čistě jako k subjektu. Ovšem pakliže bych zastával takové názory, tak mi přijde divné, že bych se takto distancoval. Každopádně jste mi ještě pořád jaksi neodpověděl na otázku jaký je váš názor právě na tu problematiku menšin a rovných práv.

No, já jsem konzervativní. To je hlavně o tom, aby splňovali podmínky. Není to tak, že by měli následovat nějak svůj osud, třeba černí že by byli vandalové a brali drogy a sociální dávky. O to tady jde.

 

Snažíte se naznačit, že by podle barvy pleti měl být nějaký člověk předurčený k nějakému vzorci chování? Třeba jak jste říkal, že černoši by měli být vandalové?

Ne, právě naopak. Právě že na barvě nezáleží, jde jen o to, aby dodržoval ty podmínky a zákony. Aby je prostě toleroval a neporušoval. Jak říkám, mně je jedno jaký je barvy pleti, etnika nebo vyznání, ale jde prostě jen o to, aby neporušoval ty zákony. Třeba jak napsala Dělnická strana, tak tam píšou že jim nevadí různá barva pleti, oni tam prostě popsali, kdo je nepřizpůsobivý občan. Takže dnes je pro ně dnes je pro ně nepřizpůsobivej občan ten, kdo dlouhodobě nepracuje a nedodržuje zákony, ale když to řeknu takhle blbě, tak i bílej může nepracovat.

 

Podívejme se na situaci, kdy tu máme zákony, které umožňují jisté skupině obyvatel něco víc, než té jiné. Možná víte, kam tímto směřuji. Já se tímto snažím dostat k problematice rovnosti na základě sexuální orientace. Teď tady probíhá kampaň Jsme fér!, která se snaží o zrovnoprávnění registrovaného partnerství a manželství. Co si myslíte třeba o tomto?

Tady budu za konzervativce. Myslím si, že manželství tvoří muž a žena, takže toto nepodporuju. Ale neříkám, že by to v něčem třeba nebylo dobrý. Nechtěl bych ovšem, aby měli adoptované dítě (homosexuálové). Přijde mi to takový blbý, když tím nijak nepřispějí.

 

Čím nepřispějí?

Nemohou mít vlastní dítě, nemyslím si, že by byli tak dobří rodiče.

 

Takže nijak nepřispějí k výchově dítěte?

Ale jo, přispějí. Ale ne tak dobře.

 

Dobrá, když se podíváme na tu logiku „Nemohou mít děti, nebude manželství a rodičovství“, nebylo by potom namístě udělovat heterosexuálním párům, které třeba z důvodu neplodnosti nemohou mít děti taky udělovat status registrovaného partnerství? Pokud berete možnost počít potomka jako hlavní kritérium…

Ehm… Tam jde o to, že by se muselo prověřit, jak to už je vlastně teďka de facto, aby se zjistilo, jestli tam jsou podmínky, aby tam to dítě mohlo žít. Nejdřív by se musela ta společnost nějak naučit, že je to normální. Ale přijde mi to blbý, aby se to takhle učili. Teď dám takový absurdní příklad: Co když tu bude jednou každý pár stejnopohlavní? Pak prostě vymřeme, to lidstvo.

 

Tak to abyste se začal rychle učit, pane Darrine, že? Vážně si myslíte, že taková situace může nastat? Je naprosto nemožné, aby byli všichni homosexuální orientace. Stále by tu ovšem v takovém případě byla možnost umělého oplodnění. Navíc, ta stejnopohlavní partnerství zde jsou, děti jsou v takových rodinách vychovávány (sic bez právního nároku na dítě druhého, nebiologického rodiče), navíc bez možnosti byť jen přiosvojení dítěte na něj v případě úmrtí biologického partnera nemá druhý rodič právo. Myslíte si, že ani v takovémto případě by to nebylo vhodné?

Já si myslím, že prostě kdyby se mělo dítě rozhodnout, jestli by mělo být v rodině kde by nebylo šťastné nebo u stejnopohlavního páru kde by mohlo být šťastné, tak ať jde třeba tam. Tam bych tu možnost asi dal. Ale i tak jsem prostě radši, když je rodina tvořena jako muž a žena, no. Ale kdyby se to dítě mělo rozhodnout jestli být u rodiny kde není ˇštastný, nebo u stejnopohlavního páru, tak dobře. Asi bych to dal k tomu stejnopohlavnímu páru, i když  z toho nejsem šťastný.

 

Tak se posuneme k další otázce. Angažujete se v nějaké straně? Tím jsou myšleny sympatie, mládežnické spolky, atd.

Tak to je docela sranda, protože jak se vyvíjím, tak postupně měním názory. Vlastně když jsem začínal s tou politikou, tak mi bylo docela sympatické hnutí ANO. Tehdy jsem o tom vlastně nic moc nevěděl, ale byla tam vidina těch peněz. Já jsem upřímnej, já to řeknu takhle, tak jsem částečně s nima komunikoval a takhle a postupem času jsem zjišťoval, že to vlastně nemá budoucnost, že je to strana jednoho muže, takže jsem přesídlil -protože dřív jsem fakt jakože podporoval Evropskou unii, sám ani nevím proč- k TOP 09. Neoficiálně jsem tam byl cca půl roku, v tom TOP Týmu, pak jsem tam byl ještě oficiálně měsíc nebo dva. A tam byl takový incident, že já jsem napsal do skupiny status, kde jsem se ptal, jaký měl pozitiva a negativa z jejich pohledu Adolf Hitler. Jenom z psychologickýho pohledu. A oni mě pak tam za to asi dva týdny řešili, načež mě vyhodili. Tak jsem si dal pauzu a byl jsem z toho docela smutný, protože jsem měl potřebu někde být. Přemýšlel jsem, jak se dál posunout a právě díky tomu jsem začal psát ty statusy na svou Facebookovou stránku. Začal jsem se víc vzdělávat o tý politice, čtu knížky a sleduju o tom dokumenty, takže zjišťuju, že v minulosti jsem dělal fakt chyby a tak se snažím zlepšit.

 

A měl podle vás nějaká pozitiva Adolf Hitler?

No, ano. Já ho bral jako člověka. Teď tohle může být pro někoho pozitivum, pro někoho negativum, ale byl to fakt dobrý řečník. Pro někoho je to negativum. A jak on dokázal -když to řeknu blbě- zmanipulovat tolik lidí, aby za něj bojovali, tak to je z hlediska psychologie docela fascinující, jak to dokázal.  Teď nevím, kdo by to v této situaci třeba dokázal. To ale neospravedlňuje věci, které udělal špatně. Třeba rasové vyvražďování, nebo jeho myšlenka věčné říše.

 

No, nemyslím si, že by se to měl někdo znovu pokoušet dokázat… Chápu vaši myšlenku, ale nemyslíte si, že spojovat význam slova „pozitiva“ s někým jako byl Adolf Hitler… Nepřijde vám to z morálního hlediska trochu přes čáru?

Přijde mi, že lidi přehání. Z psychologického hlediska se tím po válce také zajímali různí psychologové, já se o to zajímám z laického hlediska. Myslím si, že se lidi bojí mluvit. Ale o všem. Tím, jak tady byl komunismus, tak je to poznamenalo. A já jak říkám, já ho nepodporuju, mě pouze zajímala ta pozitiva a negativa. Zajímalo mě, kdyby se na něj podívali a třeba ho neznali, tak co by on něm řekli. Tak jsem udělal chybu v tom, že lidi tu nejsou připravení, když se někdo zeptá na trochu kontroverznější otázku, ale stalo se. Čas zpátky nevezmu.

 

Jaký je váš postoj k EU? Zmiňoval jste, že jste ji dříve podporoval. Znamená to, že ji tedy teď již nepodporujete?

No, ano. Částečně podporuju. Vím, že lidi říkaj, že to dává ty dotace, co nám vlastně pomůže, žejo. Ale štve mě docela její postoj k migrační krizi. Že nám nutí migranty. A když se na to tak podíváte, tak zjistíte, že oni vlastně ne že inc nedělaj, ale tím jak tady jsou, tak mi přijde -jen z mého osobního hlediska- že oni můžou, jak vidíme ve zprávách že islamisti ničí památky a vraždí lidi, že to může tady být problém. Teď to není problém, ale že až jich tady bude prostě hodně, tak že se můžou zbouřit a vyhladit nás.

 

No, v ČR žije muslimská komunita čítající okolo dvaceti tisíc lidí a zatím to nevypadá, že by se nás chystali vyvraždit… Ale k věci. U výhod EU jste zmínil dotace. Je to jediná výhoda, kterou vnímáte?

Ne, to ne. Někomu se to může zdát jako blbost, ale můžeme volně cestovat po těch členských státech bez omezení, což se mi líbí. A to nevím, jestli je úplně pravda, ale všichni říkají, že si můžeme snáž najít povolání v zahraničí nebo co, tak to je taky fajn. Tak to je z pohledu laika co se o to třeba moc nezajímá jako dobrá výhoda, no.

 

Kdybyste měl v současné situaci měl rozhodnout, zdali vystoupit z EU nebo v ní setrvat, jak byste rozhodl?

No to nevím. Asi bych v ní zůstal. Ale pokud by nám nutili imigranty a lidi by je tady nechtěli, tak to bych i vystoupil. Ale třeba euro bych nepřijal.

 

83,6% veškerého našeho exportu směřuje do zemí EU. A z nich k nám také jde 67% našeho veškerého importu. To jsou údaje z roku 2016. Nemyslíte, že by nás výstup z EU poškodil?

Jasně, já vím že s nimi obchodujem a že to má nějakou váhu. To říkám, že právě pomáhá, ale ty imigranty tady nechceme, ty bych tady nedával, i na úkor tomuhle.

 

A ostatní migranty byste přijímal?

Ne. To není tak, že bych přijímal nebo nepřijímal jen určitou skupinu, třeba jako jen lidi z Afriky. Já to myslel tak, že bych ty migranty přijímal, de facto i my migrujeme, když jdeme pracovat třeba do Německa, žejo. Přijímal bych ty, co by prošli nějakou kontrolou. Jako já vím, že tam už nějaká kontrola je, ale musela by být důkladnější, aby prošetřila, jestli se nám to vyplatí a nebudeme pak litovat toho, že jsme takového člověka přijali.

 

Ale my máme možnost rozhodnout, koho přijmeme a koho ne. A já se zeptám takhle. Přijal byste raději nějakého člověka, jenž prchá před válkou, nebo ekonomického migranta z Ukrajiny, Slovenska, Vietnamu…?

Tak jasně že radši toho uprchlíka. Ale nemůže to být tak, že přijmeme tadyhle půlku Afriky, to ne. To nemůžeme.

 

Ona naštěstí ani polovina Afriky před ničím neprchá, že…

Já vím, já vím. Ale já jsem prostě zastánce toho názoru, že musíme vědět odkud je. A musí dodržovat naše zákony a musí přispět. Nesmí parazitovat. Aby ta země pak nemusela litovat toho, že nějakého člověka přijala.

 

Čeho byste v politice rád dosáhl? Jaký je váš hlavní cíl?

Jelikož o tom něco vím, tak bych chtěl nějakým způsobem ovlivnit a zlepšit chod věcí. Chtěl bych dosáhnout zlepšení našeho státu, zvedat ekonomický profit a až by se ta ekonomika zvedla úplně nahoru, což nevím, jestli se někdy stane, tak bych chtěl finančně podporovat jiné státy a pokusit se je nějak spojit, sjednotit.

 

Nemáme tady právě od toho tu Evropskou unii, která finančně podporuje evropské státy, sjednocuje je a drží je pohromadě?

Tak jasně, ale já to myslel trochu jinak. Já to myslel jako jeden velký stát, to je na složité povídání. Jednak kdybychom jim pomohli tím finančním prostředkem, tak bych ten stát připojil nebo by se mohl připojit sám, ten stát by zůstal svůj, ale společně by rozhodovaly právě ty státy.

 

Takže byste si chtěl takto koupit území? Takto za úplatu vytvořit jeden velký superstát?

Ne za úplatu, to je jenom bonus. Chci, aby ty státy viděly, že se mohou zlepšit a tohle by jen prohloubilo spolupráci.

 

Když máte problém přijímat uprchlíky a omezil byste migraci, tak jak je možné, že vám myšlenka jednoho internacionálního superstátu nevadí?

Ne, já mluvil o Evropě. O evropských státech.

 

I některé evropské státy jsou dosti multikulturní. Ale tohle mírně zavání eurofederalismem, který sice nechce velký a jednotný stát, ale větší demokratizaci a propojenost států EU.

Ehm… No, to nevím. Ale prostě jde o to, že ten stát by měl jeden velký parlament, kam by mohl kandidovat kdokoliv, jakákoliv strana a rozhodovalo by se tak. Žádný europarlament, ani nic dalšího. Ani by to nebyla diktatura, bylo by to prostě formou jednoho velkého parlamentu.

 

Není to, co jste právě popsal víceméně princip EU, který na jednu stranu kritizujete, na druhou stranu jste se jím nechal očividně znatelně inspirovat?

Je to složitý, jak říkám. Třeba v tom státu by se nechal odhlasovat název v nějaké anketě celostátní takže by to kladlo víc důraz na prvky přímé demokracie. Teď možná plácám, teď jsou to jenom moje sny a představy, ale neříkám, že kdyby se to propracovalo, tak že by to bylo blbý. Tam jde o to, že ten národ by třeba nechtěl sdílet stejnou kulturu a historii s ostatními a nechtěli by ji sdílet s ostatními, nechtěli by ji změnit. To mi přijde blbý. Ale kdyby se to spojilo, tak by to tu sdílenou historii utvářelo.

 

No, dobrá… Obávám se, že jsem nebyl schopen si tuto vaši myšlenku nějak rozumně přebrat, ale tak hlavně že se v tom orientujete vy. Chtěl byste na závěr něco vzkázat čtenářům?

Nevím. Zatím asi jen to, že zatím to jsou blbosti, které musím propracovat. Kdybych teď měl možnost rozhodovat o celém státě, tak bych si určitě vzal na pomoc rádce a odborníky, protože mi je jasný, že to sám nezvládnu.  Kdybych zvládnul ten spojený stát propracovat, tak by to podle mě nebyla vůbec špatná myšlenka. Ale nevím, no. Zatím se budu věnovat hlavně svému městu a celorepublikové politice. Do té zahraniční se zatím vrtat nebudu, protože tomu tolik nerozumím. Zatím se to musím všechno postupně naučit.

 

Děkuji za rozhovor, mějte se.

Já také, nashledanou!

4 komentáře to “„Nemůžeme přijmout polovinu Afriky. Vůči DSSS přežívají předsudky, můžeme se u ní inspirovat.“, říká mladý politik Darrin Stratton | Občanská diskuze”

You can leave a reply or Trackback this post.
 1. Viktor Karlíček - 30.5.2018 Odpovědět

  Dobrý den, proč propagujete mladé nacisty? Děkuji za odpověď.

  • m.kubes - 30.5.2018 Odpovědět

   Dobrý den!

   Děkuji za Vaši otázku. Žádné mladé nacisty nepropaguji. Občanské fórum je názorová platforma, ve které by měl dostat prostor každý. Staví na vyvolání dialogu mezi jednotlivými sociálními bublinami. Pouze v komunikující společnosti může dojít k omezení vzájemné netolerance a nenávisti. I z toho důvodu jsem tímto mírně kontroverzním rozhovorem odstartoval tuto diskuzní platformu. Abych skutečně dokázal, že pokud má někdo co říct, zde dostane prostor, nehledě jestli s ním já souhlasím, či ne.

   M.K.

   • Viktor Karlíček - 30.5.2018 Odpovědět

    Dobrý den. Jste názoru, že prohlášení spadající pod § 403 zákona č. 40/2009 Sb., trestního zákoníku, jsou vhodná k šíření v demokratické společnosti? Děkuji za odpověď.

 2. Václav K. - 7.7.2018 Odpovědět

  Oceňuji vaši snahu dát prostor i této zvlastni osobě. Je třeba ukazovat, že i zapojeni mladých do politiky má kromě pozitiv i některá negativa, jako nevyzrálé názory u některých z nich. Byl jste mu dobrým oponentem a vyvrátil jeho podivné myšlenky.

Leave a Reply

Your email address will not be published.