Dámy a pánové, vážení čtenáři. Dovolím si dnes psát s jistou vážností, která sic provází všechny mé články, nýbrž u tohoto konkrétního ji berte dvojnásob.

Jak dozajista víte, blíží se volby. A to přesně v následujících dvou dnech. Všichni tvrdí, jak důležité a přelomové budou, kdo kolik rozdal koblih nebo kolik Kalousků by nejraději zastřelili (v čemž vede samotná TOP 09 s jejich předvolebním klipem). Také jsme byli zahlceni kvanty předvolebních debat, chytrých marketingových tahů a letáčků stran nastrkaných všude možně. Sledovat jednotlivé kampaně a mít příležitost se na části z nich i podílet, byla velice zajímavá zkušenost.

Mnohé se událo, mnohé jsme viděli. Viděli jsme, jak krásně nám prodali a naservírovali Andreje Babiše i s omáčkou alá Stropnický senior na něm. Viděli jsme, jak Tomio Okamura rozhazoval ručkama, když se zakotkal při svých populistických projevech. Opět jsme viděli, jak KSČM šetřila na grafikovi. Ale hlavní věc, kterou jsme mohli vidět, byl souboj autoritářských stran se zachováním demokracie. Válka mezi tím populisticky mluvit do větru a dělat z Evropské unie a všeho možného strašáka a mezi zachováním toho, čeho jsme zatím v naší republice dosáhli a udržením se jako důležitý člen v klíčových mezinárodních organizacích.

Když se podívám, co nás v těchto volbách smutno, mírně mě to děsí. Dříve mi z toho bývalo smutno, ale s blížícím se okamžikem rozhodnutí o dalším směřování naší země vás musím poprosit o jediné. Volte moudře. Chápu, že mnozí z vás si nemají s kým o politice promluvit. Já to tak také dříve měl. Chápu, že strach je mocná věc a také moc dobře vím, jak krásně se poslouchají populisticko-demagogické řeči jednotlivých kandidátů více či méně radikálních stran. Ale nemůžete jim věřit. Vždy si vzpomeňte na to špatné, co daná strana (či její představitelé) udělala. Ano, možná to zní divně a můžete se nad tím pozastavit, ale já vám hned řeknu proč toto tvrdím. Pokud se můžete podívat do minulosti a vidíte, že není co odebrat, aby strana měla čistý štít a zároveň zachovává demokratické hodnoty, pak je to skvělé. Pokud se tam najdou nějaké ty prohřešky, pak je to již na uvážení. Ale pokud i v průběhu volební kampaně má strana problémy, tak někde musela nastat chyba, ne?

Opravdu chcete, aby nám vládla strana, jejíž předseda je trestně stíhaný? Která ničí malé podnikatele a živnostníky? Strana se silně autoritářskými sklony? Taková strana, která nespokojené mrmlání zastaví tím, že vám do chřtánu narve koblihu? Strana vedená bývalým agentem StB? Ne? V tom případě nevolte ANO.

Chcete v parlamentu člověka, jehož moc stojí jen a pouze na vytváření strachu? Člověka, který si vytvořil neexistujícího nepřítele pro stát, jímž teď straší? (Což byla mimochodem jedna z metod, díky které se v minulosti dostal k moci nacismus) Stranu, jejíž programové body jsou nelogické, nezrealizovatelné a protiústavní? Stranu, která byť nedomýšlí důsledky by hned vystoupila z EU a dalších klíčových organizací? Doufám, že ne. V tom případě nevolte SPD.

Zavírání za vlastní názor? Nehumánní výslechy? Konfiskace majetku? Studium závisející na stranické participaci? Toto všechno je jen krátký pohled do minulosti KSČM, ze které se tato strana dle mého názoru do dneška nepoučila. Už jen ten fakt, že se stále oslovují soudružko/soudruhu. Přijde mi to urážející vůči všem obětem komunistického řádění.

Vážení a milí… Prosím. Zvolte nějakou demokratickou (nejlépe liberální, ale do ničeho vás nenutím) stranu, která ví, že místo ČR je v Evropě. Zvolte stranu, která netěží na populistických slibech. Stranu takovou, která skutečně sleduje nejlepší zájmy občanů a ne jak si co nejvíce nahrabat své vlastní kapsy. Česká republika patří do Evropy. Vždyť jsme její srdce! Jaká by byla Evropa, kdyby přestalo fungovat její srdce, její střed? Opravdu se chceme vrátit v čase zpátky, vzdát se demokracie a fungovat pod křídlem autoritářských špiček? Nechceme… Proto volte strany jako jsou Zelení, TOP 09, Piráti (i když zde opatrně s prvky tzv. přímé demokracie, však známe své lidi…), ČSSD, ale jak já nemám rád konzervativní strany, tak i tu TOP 09 či ODS.

Jedná se nejen o naši budoucnost. Jedná se i o budoucnost dalších Evropských států a ve svém smyslu i Evropy jakožto celku. Ještě jednou vás tedy žádám… Pořemýšlejte nad tím. Zauvažujte. A hlavně volte tak, abyste se za to nemuseli jednoho dne stydět. Neb ne nadarmo se říká, že politika je vždy taková, jakou si lidé zaslouží.

Děkuji vám za pozornost.

Leave a Reply

Your email address will not be published.