Prezident Spojených států amerických, Donald Trump podal vyjádření po Charlottesvillském útoku, při němž dvacetiletý James Alex Fields Jr vjel autem do davu antifašistických a antirasistických protestantů. Jeho slova ovšem nepodpořila oběti, ale spíše než to omlouvala útočníka a šovinisty, kteří protestovali proti odstranění sochy generála Roberta E Lee.

We condemn, in the strongest possible terms, this egregious display of hatred, bigotry and violence – on many sides. On many sides.

Toto bylo jeho prohlášení. Povšimněte si prosím zmíněného „On many sides“. Prezident Trump tudíž viní aktivisty, kteří protestovali proti zlovůli ostatních a namísto toho, aby vyjádřil soucit nad nešťastnou situací, kvůli které zemřela dvaadvacetiletá Heather Heyer na následky svého zranění po tom, co byla sražena autem a dalších šestnáct lidí bylo zraněno, tak ještě připisuje vinu nesprávné straně. Dalo by se až říct, že násilnosti páchané na lidech, kteří se Trumpovi nepozdávají, jako kdyby byli omluvitelné a daly se nad nimi přivřít oči.

Jeho vyjádření vyvolalo velký rozruch a pobouření. Ovšem… Ještě aby nevyvolalo, když omlouvá vraždu a násilí páchané na ostatních. Po tomto obvinil média z překrucování jeho vlastních slov a rozhodl se, že vše uvede „na pravou míru“.

Really fast, here´s what I said on Saturday:

We condem, in the strongest possible terms, this egregious display of hatred, bigotry and violence.

Také vám tam něco chybí? Přesně tak. Taktně se mu podařilo vynechat tu nejpodstatnější část svého vyjádření. A kdo tedy nyní překrucuje slova? Kdo jsou ty pravé „Fake news“? To už posuďte sami.

Leave a Reply

Your email address will not be published.